Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 13:59 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2007, 01:00
Posty: 8
Witam! Mam pytanie czy z zielonych certyfikatów mogą korzystać drobni elektowniarze z mocą 30kW czy tylko potentaci energetyczni z mocą liczoną już w MW. Chciałbym się dowiedzieć jak się odbywa sprzedaż takich certyfikatów.Może ktoś z obecnych na forum korzysta? Z góry dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 17:08 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 18 stycznia 2011, 12:31
Posty: 4
Witam, trochę informacji na temat certyfikatów można znaleźć np. tutaj i tutaj. Jednak najważniejsze znajdują się w prawie energetycznym. Od art. 9. Właśnie tam jest napisane, że wszyscy wytwórcy energii (oze) nie tylko mogą, a wręcz muszą wykazywać "zielone certyfikaty".
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 7 lutego 2011, 00:49 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
W praktyce wygląda to tak, że po dokonaniu odczytu licznika na specjalnym formularzu pod nazwą Wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia energii występujesz do URE (Urząd Regulacji Energetyki) za pośrednictwem miejscowego operatora sieci o wydanie świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. Czyli z polskiego na nasze na tym druczku wypisujesz żądane dane jak lokalizacja źródła, typ OZE, czas w jakim energia była produkowana (pamiętaj o pełnych miesiącach np.1-31.01.2011),ilość wyprodukowanej energii (w MWh), nr licznika lub układu pomiarowo-rozliczeniowego, stan początkowy i stan końcowy. Po wypisaniu wysyłasz do operatora. Operator ma 14 dni na potwierdzenie ilości wyprodukowanej energii i wysyła to dalej do URE. I czekasz (czasami długo) aż otrzymasz świadectwo w postaci papierowej a wcześniej pojawia się ono w Rejestrze Świadectw Pochodzenia np. Towarowej Giełdy Energii na której to owo świadectwo zamienione na Prawa Majątkowe (1 kwh=1 PM) sprzedajesz za pośrednictwem Biura Maklerskiego (z którym masz podpisana umowę). Sprzedaż odbywa się na dwa sposoby. Możesz sprzedać na giełdzie (cena dnia) lub wcześniej podpisać z którymś z operatorów sieci umowę na sprzedaż w transakcjach pozasesyjnych (cena wg umowy stała przez np. rok, zależy na ile podpiszesz umowę). Po transakcji wystawiasz fakturę odpowiednio albo biuru maklerskiemu albo operatorowi i czekasz na pieniążki. Cały proces zajmuje średnio ok. 2 miesięcy od wysłania wniosku (a czasami dłużej :evil: ).
Pozdrawiam! I życzę cierpliwości...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 7 lutego 2011, 12:45 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 27 lipca 2007, 01:00
Posty: 8
Wielkie dzięki!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 8 lutego 2011, 19:44 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
I jeszcze jedna a w zasadzie dwie sprawy. Wnioski o wydanie świadectwa muszą obejmować maksymalnie jeden rok kalendarzowy (nie można złożyć za np. grudzień 2010 i styczeń 2011 razem), wniosek musi być wystawiony z datą maksymalnie do 45 dni od daty zakończenia produkcji (np. występujesz z wnioskiem o świadectwo za grudzień 2010 czyli piszesz od 1 do 31 grudnia 2010 a data wniosku musi być najpóźniej z 14 lutego 2011. Jak dasz 15 luty to odmówią wydania wniosku i możesz się z nimi ciagać po sądach (na co też masz 7 dni od daty wydania odmowy aby złożyć zażalenie na decyzję prezesa URE za jego pośrednictwem do sądu w Wwie wydział ochrony konkurencji i konsumentów).Ja w ten sposób straciłem świadectwa za okres rozruchu technologicznego źródła. I uważaj wypisując wniosek na każdy szczegół, do wszystkiego (gwarantuję!) mogą się przyczepić i kazać Ci na przykład poprawić wniosek i dosłać do URE wraz z potwierdzeniem operatora w ciągu 7 dni (też przerobiłem). Tak więc radzę uwagę na szczegóły i posiadanie nr telefonu do człowieka który u Twojego operatora zajmuje się wnioskami o świadectwo oraz kontaktu do Pań w URE :);)
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 20:39 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat...Czy Koledzy również mają dziwne problemy z uzyskaniem świadectw? Do tej pory nie otrzymałem świadectwa za grudzień, za listopad dostałem z URE świadectwo dopiero pod koniec stycznia. Ciekawe skąd takie opóźnienie. Dodam że miałem kilka miesięcy przerwy (powódź 2010) i odkąd znów ruszyłem, są takie właśnie opóźnienia, a mimo prób nie mogę uzyskać kontaktu do osoby odpowiedzialnej za wnioski u operatora. Operator to PGE ZEORK.
Pzdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 23 lutego 2011, 11:41 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Ja nie mam problemu. Każdego 1-go wysyłam wniosek do operatora i pod koniec tego samego miesiąca mam pisemko z URE. Wydaje mi się, że problem leży po stronie operatora, zapewne Twój wniosek musi tam swoje odleżeć i skruszeć.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL