Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 27 listopada 2010, 10:37 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 grudnia 2007, 01:00
Posty: 28
Witam

W końcu udało się załatwić miejsce pod małą elektrownię. Zdjęcia poniżej. Spad 2m, przepływ ok 1,5-2 m3/s (w lipcu podczas upałów było 0,7m3/s).

Załączam również rysunek jak mają być usytułowane urządzenia MEW.

Orientacyjnie mam już wiedzę jaka powinna być turbina, rura doprowadzająca wodę itd., ale z chęcią poczytam jakichć koncepcji i podopwiedzi ze strony innych użytkowników...

Czy jesteście w stanie polecić mi jakąś osobę lub firmę która mogłaby się zająć całą inwestycją, tzn. papiery roboty budowlane itd. przy czym nie taką z najwyższej półki, bo raczej inwestycja będzie opierała się na używanym wyposażeniu elektrowni...

Dzięki za wszystkie odpowiedzi


Załączniki:
p1170317.jpg [148.51 KiB]
Pobrane 7135 razy
elektrownia.jpg [48.69 KiB]
Pobrane 7135 razy
p1170316.jpg [142.88 KiB]
Pobrane 7135 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 7 grudnia 2010, 21:16 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 grudnia 2007, 01:00
Posty: 28
Naparawdę nikt nie ma nic ciekawego do napisania...?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 7 grudnia 2010, 22:24 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
tomil19 napisał(a):
Naparawdę nikt nie ma nic ciekawego do napisania...?


Takie czasy, to forum powoli umiera, staje się tylko encyklopedią o MEW.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 10:30 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Dziwne z tym naszym forum - coraz więcej MEW, coraz większe zainteresowanie nowymi MEW a na forum cisza.

Koncepcja z grubsza może być ale i tak jakiś projektant powinien Ci to wszystko poprzeliczać (kąty, średnice itp).
Turbinę będziesz miał lewarową?
Jeśli nie to może kanał otwarty i jakiś budyneczek mały na dolnym stanowisku jazu z turbinką i innymi gratami.
Najtaniej to by było włożyć lewara pod most ale na to raczej pozwolenia wodnoprawnego nie uzyskasz, chociasz ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 13:21 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Zdaje się że lepiej niektórym wiedzę sprzedać niż oddać za friko na forum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 18:36 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Na zdjęciach wygląda to jak na kanale mosińskim. Tam bywają przepływy nawet 10m/s.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 grudnia 2010, 22:26 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
ale to nie jest kanał mosiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 grudnia 2010, 22:51 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
A mnie to wygląda patrząc po świetle jazu na góra 1,5 m3/s średniorocznie. No ale mogę się z deka mylić bo nie znam regionów i specyfikacji przepływów. Obiekt (jaz) pewnie pozaklasowy no góra 4 klasa patrząc po zdjęciach bo woda kontrolna i miarodajna dla tego jazu to nie za duża pewnie jest.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 grudnia 2010, 22:53 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
tomil19 - jak tam odpowiedz na moje pytanie w poście zawarte? tak narzekałeś na aktywność na forum a tu tyle czasu mija a ty milczysz :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 11:33 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 grudnia 2007, 01:00
Posty: 28
Już odpowiadam... :)

chciałem lewara umieścić pod mostem, ale jak napisałeś z pozwoleniem byłby problem i nawet z wydzierżawieniem tego jazu...

kanał otwarty czy rura, kaplan czy śmigłówka itd to jeszcze do ustalenia...

wody faktycznie poniżej 2m3/s ale zawsze coś, jak napisałem w lecie też coś zawsze się ukręci bo przy suszy jest ok 0,7m3/s, tereny dość wilgotne, na tyle że do nawodnień wody wogóle od parunastu lat nie pobierają....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 12:23 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
Witam!!!
Zainteresowanie nowymi MEW jak zauważyli szanowni przedmówcy jest olbrzymie ale ilu zostało prawdziwych pasjonatów. Teraz wchodzą do gry firmy, niewyobrażalne dla nas maluczkich pieniądze i tzw. dywersyfikacja źródeł dochodu dla różnych gości z kasą.
Życzę powodzenia z tym miejscem bo ja osobiście boję się takich miejsc gdzie wcześniej nic nie było :)
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 13:09 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Ja bym zamiast rurociągu zastosował kanał otwarty. Pod droga wstawił rurę stalową i droga dalej funkcjonuje.
Obok jazu postawił turbina archimedesa na ścianie larsena oraz dolną część turbiny na palach w dolnym lustrze wody.
Dlaczego Archimedes?
Jest to najtańsza forma inwestycji. Zwracam uwage iż jesli będzie to na gruncie Melioracji to będzie to umowa użytkowania gruntu. Gdy wygaśnie umowa zawsze komplet modułu turbiny kontenerowej można wyciągnąć dźwigiem i zamontować w innym miejscu.
Jeśli przykładowo archimedes będzie instalowany na max wody 3m3/s to minimalna woda 0,3m3/s da nam 40% sprawnosci ale juz 0,45m3/s da wówczas 60% sprawności powyżej 0,6 m3/s mamy już 76-78% sprawności.
Przykład:
Dla 4m3/s średnica wirnika 2700mm
Dla 2,5m3/s średnica wirnika 2300mm
Turbina ta daje największy zakres przepływów i poboru wody. Mozna dzięki niej zainstalować turbinę w stosunku do kaplana o większym przełyku instalowanym.
Ciekawą zaletą jest to iż dla okresu mokrego który trwa średnio 6 m-c większych wód gdzie zazwyczaj wysoko się utrzymuje dolne lustro wody jest znacząca różnica pomiędzy archimedesem a kaplan, francis.
Archimedes jest turbiną naporową która nie zależnie od spadu zawsze ta samą ilość wody pobiera. Jak wiadomo kaplan, francis turbiny ciśnieniowe pobierają wode w zalezności od spadu np na spad 2m weźmie więcej wody jak na spadzie np 1,2m przy wielkich wodach. Archimedes będzie ciągle pracował na tym samym przepływie.

Widzę że nikt nie poruszał praktycznego zastosowania turbin archimedesa więc ciekawi mnie jaka będzie reakcja forumowiczów i Wasze opinie.

Przykład inwestycji:
Kanał otwarty wraz z odcinkiem rurociągu pod drogą - 50tyś zł
Ściana pod mocowanie turbiny wraz z mocowaniem dolnym - 30tyś zł
Turbina Archimedesa w zależności od rodzaju i formy wykonania od 250-400 tyś zł kompletna w formie kontenerowej jako cały moduł, elektrownia
montaż + dostawa - 50 tyś zł
Całość około 380-530tys zł jako kompletna elektrownia.
Jeśli właściciel poda mi średni przepływ, spad, powierzchnie zlewni jestem wstanie okreslic mozliwą produkcję i nakłady na budowę MEW


Pozdrawiam Michał Ziemak
tel 664136041

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 18:27 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Znam trochę tematykę Archimedesa. Główny problem w naszych warunkach to obmarzanie. Śrubki w kanale otwartym strasznie chlapią. Można zastosować obudowaną ale to nie do końca załatwia problem - zresztą jak i przy lewarach. No i problem następny to cena takiego czegoś - szczególnie te niemieckie. No ale to w perspektywie paru lat na pewno się zmieni.
Jeśli nie lewar to zgadzam się z Panem Ziemakiem - kanał otwarty nie rura. Najlepiej jak by Ci się udało kupić trochę gruntu przyległego do jazu to wtedy elektrowienkę na swoim byś posadowił.
tomil19 patrząc po zdjęciach to trochę to mój region przypomina - nie jest to przypadkiem Lubelszczyzna?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 18:31 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
A tak jeszcze mam pytanie do Pana Ziemaka - po co Panu powierzchnia zlewni (jeśli chce Pan średni przepływ)?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 20:20 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
chlapanie - i tu wchodzi rozwiązanie technologiczne . Żadne obudowy nic nie pomogą!!. Cena naprawde jest kwestią sposobu rozwiązania. Polecam mi wysłanie wszelkich danych a przelicze koszta budowy mew.

Powierzchnia zlewni określa możliwą produkcję średnio roczną
Na przestrzeni lat wiem ile z powierzchni zlewni, spadu można uzyskać średnią moc.

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 21:47 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 grudnia 2007, 01:00
Posty: 28
Re. wodnikRZGW - niestety nie lubelszczyzna tylko ziemia łódzka...

czy w Polsce można gdzieś zobaczyć w praktyce tą turbinę archimedesa, i czy ktoś oprócz GESS-CZ takie turbiny wykonuje...?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 22:01 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
eee i tak blisko. Na tą chwilę nie zobaczysz w Polsce działającej śrubki - ale już niedługo i będzie, co oglądać. Na tą chwilę producentów jest dwóch - sprawdzony niemiec i dużo tańszy czech - dane znajdziesz w sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 12 grudnia 2010, 13:35 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
"czy ktoś oprócz GESS-CZ takie turbiny wykonuje...?" - robia jakąś elektrownie obok opola.

Byłem w ich fabryce i bardzo się zraziłem brakiem wiedzy na temat obrotów.
Wiadomo powszechnie iż obroty muszą być odpowiednie dla danej średnicy
Podawano mi w Gess-Cz ze dla średnicy wirnika 3100-3200-3300 będą te same. Wiemy iż źle dobrane obroty to straty. Zakładają oni że obrotami mogą dostosowac przepływ nie biorąc pod uwagę straty.
Każda turbina musi mieć swoje znamionowe obroty. Najlepiej je dokładnie się wyznacza gdy jest przekładnia pasowa i jestem ku temu aby takie jedynie instalować.

Ciekawi mnie firmy Gess elektrownia którą budują według ich wyliczeń obrotów. Może z pompami mają doświadczenie ale z elektrowniami muszą parę błędów popełnić i się nauczyć różnic.

Proponuję przenieść dyskusję na:
http://mew.pl/Forums/viewtopic/t=1404.html i tylko tam będe odpisywał

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 12 grudnia 2010, 14:31 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
Wydaje mi się, że widziałem taki jaz na Wolborce ale to było parę lat temu i mogę się mylić. Na Ziemi Łódzkiej formalnie jest trochę łatwiej znaleźć jakąś miejscówkę istnieje specjalny wykaz spiętrzeń o wysokości powyżej 1 metra. Parę lat temu próbowałem znaleźć zarządcę pewnego pomłyńskiego spiętrzenia na północ od Łodzi i nikt się nie przyznawał :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 12 grudnia 2010, 16:28 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 9 grudnia 2007, 01:00
Posty: 28
co do tego że jest łatwiej coś znaleźć to bym się nie zgodził, bo przez 3 lata przejechałem niemal cały obszar i jedyny jaz na którym można coś zrobić to ten, którego zdjęcia zamieściłem. Pozostałe są albo dawno zajęte albo są w takim stanie że lepiej nie mówić...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL