Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 05:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:50 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:33
Posty: 9
Witam czytam z wielkim zainteresowanie wasze forum już niemal od roku. Jestem studentem hydrologii na UAM Poznan i piszę pracę magisterską o planowanych zbiornikach w mojej gminie w powiecie Konińskim. jednym z aspektów w mojej pracy jest wykorzystanie zbiorników jako MEW. Jako, że zbiorniki i tak są planowane zakładam, że odpada lwia część kosztów MEW, ale mogę się mylić dlatego proszę Was o pomoc. Jest to inwestycja RZGW. Inną kwestią jest opłacalność takiej elektrowni przy założenie maksymalnego spadu w wysokości około 400cm i przepływie SQ 1m3/s (1960 -83 IMGW). Przepływ NNQ wynosi 0,013m3/s (!), natomiast maksymalny był w maju tego roku (29,4m3/s). Jak więc widzicie jest to rzeczka o bardzo dużych wahaniach, ale planowane zbiorniki powinny je wyrównać. zakładam, że MEW powinna być zlokalizowana jak już to na dolnym zbiorniku? (wyrównania). Aha zapomniałem chyba w sumie o najważniejszym: czy fakt rolniczego wykorzystywania zbiorników (duże wahania wody) nie dyskwalifikuje ostatecznie MEW? Przepływy >1m3/s występują sednio przez ponad 150 dni w roku, latem głęboka niżówka.... to chyba wszystko z góry dziękuje za pomoc:)

_________________
hydrolog z wykształcenia, chyba zaraziłem się syndromem MEW:)


Ostatnio edytowano poniedziałek, 19 lipca 2010, 15:28 przez Mieszko, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:52 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:33
Posty: 9
mały błąd: powinno być przepływ SNQ = 1m3/s

_________________
hydrolog z wykształcenia, chyba zaraziłem się syndromem MEW:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 6 sierpnia 2010, 22:54 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:33
Posty: 9
miałem nadzieją, że ktoś z forumowiczów udzieli mi odpowiedzi, ale chyba jak widać nikomu się nie chce:(

_________________
hydrolog z wykształcenia, chyba zaraziłem się syndromem MEW:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 7 sierpnia 2010, 07:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
to ma być jeden zbiornik czy więcej ? Ten spad tyczy się jednego zbiornika ? Jeżeli jest ich więcej to jak daleko są od siebie i jake mają spady ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 7 sierpnia 2010, 15:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Za dużo niewiadomych, RZGW nie planuje na tym zbiorniku budowy MEW ?.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 7 sierpnia 2010, 17:21 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:33
Posty: 9
nie RZGW nie planuje budowy MEW, jest to dodatkowy aspekt mojej pracy mgr powstały w wyniku moich zainteresowań odkąd przeglądam forum:) Jest to rzeczka w wschodniej Wielkopolsce w powiecie Konińskim wiec zdaje sobie sprawę, że jej potencjał jest niewielki (17-30KW), jednak na forum są przykłady rozważań opłacalności dla jeszcze mniejszych mocy. Zbiorniki mają być dwa, o łącznej pojemności około 3,8mln litrów, jeden jest tuż za drugim. jak już wspomniałem elektrowni nie ma w planach, natomiast myśle, że mogła by powstać na dolnym zbiorniku gdzie różnica między górną a dolną wodą wynosi około 400cm. Wiem, że trochę za dużo tu przypuszczeń, jest to jednak tylko do użytku mojej pracy, zakładam, że jak już powstanie zalew, tama i obwałowania koszt budowy samej MEW MOŻE być na tyle niski, że jej budowa będzie opłacalna.... brak mi jednak wiedzy i doświadczenia by sensownie to udowodnić....no i mogę się też mylić...

_________________
hydrolog z wykształcenia, chyba zaraziłem się syndromem MEW:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 7 sierpnia 2010, 17:29 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:33
Posty: 9
aha nie jest to też próba wyłudzenia od Was waszej wiedzy (czytam forum od dłuższego czasu, wiec wiem,że są takie próby i jesteście nieufni:)) nawet gdybym chciał się bawić w MEW to w moim regionie jest to co najmniej ryzykowna zabawa a i ja sam nie mam złamanego grosza:( Ale jako już prawie hydrolog niezmiernie mnie ta kwestia interesuje i chciałbym ją dodać do swojej pracy.

_________________
hydrolog z wykształcenia, chyba zaraziłem się syndromem MEW:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 11 sierpnia 2010, 09:36 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Zawsze taniej jest zaplanować i uwzględnić w pracach projektowych budowę MEW niż później przebudowywać urządzenia wodne.
Co do podziału kosztów między inwestora MEW, a zbiornika to już indywidualna sprawa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 23:43 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Mieszko napisał(a):
nie RZGW nie planuje budowy MEW, jest to dodatkowy aspekt mojej pracy mgr powstały w wyniku moich zainteresowań odkąd przeglądam forum:) Jest to rzeczka w wschodniej Wielkopolsce w powiecie Konińskim wiec zdaje sobie sprawę, że jej potencjał jest niewielki (17-30KW), jednak na forum są przykłady rozważań opłacalności dla jeszcze mniejszych mocy. Zbiorniki mają być dwa, o łącznej pojemności około 3,8mln litrów, jeden jest tuż za drugim. jak już wspomniałem elektrowni nie ma w planach, natomiast myśle, że mogła by powstać na dolnym zbiorniku gdzie różnica między górną a dolną wodą wynosi około 400cm. Wiem, że trochę za dużo tu przypuszczeń, jest to jednak tylko do użytku mojej pracy, zakładam, że jak już powstanie zalew, tama i obwałowania koszt budowy samej MEW MOŻE być na tyle niski, że jej budowa będzie opłacalna.... brak mi jednak wiedzy i doświadczenia by sensownie to udowodnić....no i mogę się też mylić...


Cz. Forum jest pełne informacji dot. kosztów budowy MEW. Najważniejsza to ta , że na tak sformuowane pytanie, przy takich danych, nie można udzielić odpowiedzi. No ale to, po lekturze forum powinieneś wiedzić nie tylko jako OMC hydrolog.

Pozdrawiam Szam

P.s. Wyjaśnij przyszły mgr hydrolog, co ma wspólnego pojemność zbiornika z przepływami


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 17 sierpnia 2010, 08:04 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 maja 2009, 01:00
Posty: 46
Lokalizacja: Szczecin
do Szam1953: dobre pytanie :)

_________________
Nic na siłę, po prostu weź większy młotek :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 18 sierpnia 2010, 11:34 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Im większy przepływ tym szybciej napełni zbiornik a im większa pojemność zbiornika tym więcej wody można zgromadzić w czasie jej nadmiaru a potem ją wykorzystać.
Tak więc nie czepiajcie się chłopaka.

Tylko ta pojemność zbiornika 3,8 mln litrów? godzina pracy elektrowni?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 18 sierpnia 2010, 17:52 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
wodniakRZGW napisał(a):
Im większy przepływ tym szybciej napełni zbiornik a im większa pojemność zbiornika tym więcej wody można zgromadzić w czasie jej nadmiaru a potem ją wykorzystać.
Tak więc nie czepiajcie się chłopaka.

Tylko ta pojemność zbiornika 3,8 mln litrów? godzina pracy elektrowni?


E.... tam Wodniak ! To nie było pytanie do Ciebie ! NO ... ale nie ma tego złego , co by na dobre nie wyszło :D Może OMC hydrolog odpowie na Twoje pytanie :?:

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 16:42 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:33
Posty: 9
hej! dzięki wielkie za odpowiedzi.....mimo, że jedziecie po mnie:) tak jestem hydrologiem i mam jako taką wiedzę na ten temat, natomiast na temat MEW nie mam nawet podstawowej wiedzy, pomimo czytania tego forum a nawet przeczytania arcyciekawego poradnika Hoffmana. Np nie pomyślałem, że taka pojemność zbiornika starcza tylko na godzinę pracy MEW! Ta informacja praktycznie wyczerpuje temat:) Nie chodziło mi też o koszty jako takie, bo pisałem, że zdaje sobie sprawę, że każda MEW jest inna, tylko o możliwości jej budowy na gotowym już piętrzeniu i o potwierdzenie (lub obalenie) założenia, że skoro zbiornik ma powstać, to w związku z wykonaniem części prac budowa MEW byłaby sporo tańsza....i na to pytanie odpowiedź już dostałem, więc dziękuję wszystkim!

_________________
hydrolog z wykształcenia, chyba zaraziłem się syndromem MEW:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 21:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 19 lipca 2010, 03:33
Posty: 9
Jako, że zwróciliście mi uwagę na dość oczywistą sprawę, której z powodu przeoczenia nie sprawdziłem jestem Wam winien przeprosiny za zmarnowany czas...otóż po jakze prostej czynności wymnożenia przepływu 1m3, czyli 1000 litrów przez liczbę sekund w godzinie wyszło mi, że oba zbiorniki magazynowałyby wodę na godzinę pracy! (przy zrzucie właśnie owych 1000l/s)...a więc d.pa zimna:( szkoda:)

_________________
hydrolog z wykształcenia, chyba zaraziłem się syndromem MEW:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 21:35 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Jeszcze nie wszystko stracone, napisałeś że SNQ wynosi 1 m3/s wysokość piętrzenia 4 m, zbiornik nie wykorzystasz jako akumulator ale elektrownie przepływową zawsze można wybudować.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 22 sierpnia 2010, 21:14 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Mieszko napisał nie SNQ a SQ tak mi się wydaje.
Ja to miałem nadzieje że się Mieszko pomylił i w pojemności zbiornika zamiast m3 napisał litów - jednak się nie pomylił.
Mimo wszystko przez prawie pół roku 1 m3/s przy 4 m spadu a do tego okresy niżówkowe i większej wody mogą dać średnią moc około 25 kW.
Dla jednych to mało dla innych dużo - kwestia podejścia.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL