Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 11:09 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 11:00
Posty: 3
Lokalizacja: Sopot
Witam,
Mam do Was dwa pytania:
1. Czy wiecie jaki był koszt inwestycji w MEW na strudze toruńskiej- biogaz inwestor sp. zoo?

2. Jestem od wielu lat właścicielem działki na której do końca lat 50 działał młyn. Dziś nic z niego nie pozostało, nikt już nie pamięta jak to działało, prawdopodobnie zwykłe koło młyńskie. Pozostał jedynie pewien "potencjał". Przez moją działkę przepływa obecnie dość bystry potok, na odcinku 5metrów spadek to ok 3m, dalej opada już łagodniej ale jeszcze na mojej działce opada o kolejne 1,5metra. Przepływ to 150-200 litrów wody, co ciekawe od wielu lat obserwuje ten strumień i nie ma dużych wachań ze względu na porę roku, opady.

Zdaję sobie sprawę, że źródłęm utrzymania dla rodziny to nie będzie, ale czy udałoby się z tego coś wykręcić? Pomijając koszty dział. gosp- pracuję na etacie.
Dziękuję za wszystkie uwagi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 11:41 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cz. Zawsze się da, tutaj 4-5 kW jeżeli zainwestujesz (dużo) w dobrą turbinę lub 2-3 jeżeli turbina taka sobie np. banki. Odrębny temat, to "papiery" oraz czas zwrotu kapitału z inwestycji. Hobbystycznie można zrobić piękną zabawkę, szczególnie jeżeli działeczka ładnie położona. No, ale to kosztowne hobby, nawet kilkadziesiąt tys. zł, i to w tej taniej wersji.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 21:52 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 11:00
Posty: 3
Lokalizacja: Sopot
Dziękuję za cenną opinię.
Znalazłem w sieci zdjęcia i informacje na temat elektrowni pokazowej na strudze toruńskiej i zacząłem kombinować czy coś nieco większego mogę postawić u siebie. Dlatego interesuje mnie ile tamta inwestycja kosztowała.

Co do "papierów" to się tego nie obawiam. Wszelkie roboty ziemne, budowlane i typowo elektryczne to koszt który mi "odpadnie".

Szam1953, wiem że trudno to oszacować ale kilkadziesiąt tysięcy to bardziej 40 czy 80?
Jestem w stanie wyłożyć 50 tyś, jeśli to uda się za to stworzyć "pożyteczną zabawkę".

Czy dobrze liczę, że 4-5kW razy ilość godzin w m-cu daje jakieś nieco ponad 1000 zł (wraz ze swiadectwami poch.)?

Szam1953, mew w Toruniu ma moc 2kW przy spadku 3m i przepływie 7dm (taka informacja jest na stronie biogaz) czy ja dysponując podobnym spadkiem ale wielokrotnie większym przepływem nie mogę liczyć na większą moc niż 4-5kW o których wspomniałeś?

Dziękuję za odzew i cenne uwagi.
PS: wiem, że moje pytania mogą denerwować doświadczonych i praktykujących kolegów więc z góry proszę o wyrozumiałość. Dodam, że przeczytałem całe forum;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 22:29 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cz. Jeżeli elektryka, budowlanka, ujęcie wody, papiery odpadają, to z reszta zmieścisz się w 15-20 tys. zł Dobrze liczysz:
4 kW x 0,46 zł x 24 h x 30 dni = miesięczne przychody
Jak pomniejszysz wynik o koszty stałe, podatki itp. to zostanie pewnie ok 800-1000 zł. W tej toruńskiej elektrowni przepływ jest 73 l/s = 73 a nie 7,3 dmsześć/s. Pewnie hohlik wstwił przecinek po 7. Te 4-5 kW na 100% dobrze wyliczone przy przepływie 150 -200 l/s i spadku 3,5 m. Ta toruńska elektrownia to praktycznie gotowy projekt dla Ciebie. Skontaktuj się z biogazem, podadzą Tobie projektanta i namiary na niego. W ten sposób ja uzyskałem kontakt parę lat temu. Rozmawiałem z nim wówczas, bardzo kontaktowy i otwarty człowiek. Niestety nie mam już tych danych.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 22:38 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 11:00
Posty: 3
Lokalizacja: Sopot
Dziękuję bardzo, podbudowałeś mnie tą kwotą.

Pozostało mi poczynić pierwsze kroki według zamieszczonych już wskazówek.
Będę informował jeśli coś uda mi się osiągnąć, ustalić.

Dziękuję i pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 23:03 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Dodam tylko , że toruńska elektrownia pracuje na stałym przepływie ( turbina smigłowa bez kierownicy), tania przy tej wielkości 5 -7 tys. zł. Jeżeli wody płynie więcej, to uchodzi przlewem bezproduktywnie, widać to na zdjeciach.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL