Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: co Wy na to????
PostNapisane: poniedziałek, 4 stycznia 2010, 16:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 00:53
Posty: 4
Witam

Proszę o komentarze
http://www.turbinakinetyczna2009.republika.pl/

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 4 stycznia 2010, 17:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Ktoś wyważa otwarte drzwi to nic innego jak uproszczona turbina Banki http://www.uwm.edu.pl/kolektory/turbiny ... hella.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 4 stycznia 2010, 18:43 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Toto było stosowane na Podhalu wieku temu. Nazywa się walaska. I działało. Niemniej jednak jestem zadziwiony wykresami na których nie ma jednostek (chciałbym zobaczyć obroty 1200 ???? na minutę? bo nie sekundę i nie godzinę chyba). Można już było się pokusić o realne dane, chyba że ma tak niską sprawność jak dawne maszynki... Tu aż korci podrasować sprawność przez odpowiedni materiał ślizgu. Tudzież zoptymalizować warstwę wody (stosunek obwodu zwilżonego - tj. obwodu przekroju poprzecznego mającego kontakt z materiałem rynny względem pola powierzchni przekroju poprzecznego wody) względem sposobu odbicia od łopat wirnika..
Pozdrawiam
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 stycznia 2010, 23:03 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
a co to jest ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 stycznia 2010, 17:31 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 00:53
Posty: 4
Uzupełniam może mało czytelny rysunek szkicami zasad działania koła wodnego Wałaska i turbiny kinetycznej. Na wykresach podano obroty wirnika na minutę po 2x przełożeniu.

V1<V2 gdyż V1 jest zmniejszone przez spływ rynno kierunkową.


Załączniki:
turb3.jpg [29.34 KiB]
Pobrane 3062 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 stycznia 2010, 22:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Acha!
Za mało dokładnie obejrzałem samą turbinę kinetyczną. Podoba mi się. Ale to i tak nie wygląda tak prosto.... A opory powietrza, wyprowadzenie strumienia, itp?.Ta struga po spadku z danej wysokości nie będzie miała całego wektora prędkości skierowanego na wirnik i pełnejj prędkości V2 moim zdaniem...Jeszcze trzeba by odjąć opory ruchu w powietrzu (małe) i własne turbulencje spadającej strugi...
POzdrawiam
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 17:06 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 13 stycznia 2010, 16:58
Posty: 2
Lokalizacja: Polska
Hej
Rychu mam do ciebie pytanie czy masz może jakieś informacje na temat produxenta tych turbin i może ich ceny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 14 stycznia 2010, 22:21 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 00:53
Posty: 4
Witam
Opory powietrza przy tych wartościach spadku, na których pracujemy są nieuniknione, ale znikomo małe, że możemy je pominąć, jeśli tylko struga jest odpowiednio ustabilizowana i nie ulega rozwarstwieniu. Osiągnąć to można poprzez odpowiednią konstrukcje rynny naprowadzającej i odpowiedniego kąta pochylenia końcówki rynny, a także regulacji grubości strugi. Wyprowadzenie i dokładne skierowanie strumienia na łopatki wirnika realizowane jest przez rynnę naprowadzającą. Mierząc poziom płynącej strugi ?a? regulujemy jej szerokość ?b? tak by ?a? pozostawało niezmienne. Końcówka rynny, której kąt pochylenia jest regulowany pozwala na dokładne skierowanie strugi na łopatki wirnika. Dodatkową możliwość regulacji ma wirnik turbiny zawieszony na uchylnych ramionach. Ta możliwość pozwala na pracę turbiny, gdy szerokość ?b? nie może już być zmniejszona a ?a? maleje. Pozwala też na ?wyłączenie? urządzenia w przypadkach krytycznych lub nieekonomicznych. System regulacji może być oczywiście ręczny lub zautomatyzowany.

Pozdrawiam
rychu


Załączniki:
turbina.jpg [22.78 KiB]
Pobrane 2892 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 14 stycznia 2010, 22:23 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 00:53
Posty: 4
Cena zależy czy ma to być to mała przydomowa turbinka czy cos bardziej poważnego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 15 stycznia 2010, 13:10 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 13 stycznia 2010, 16:58
Posty: 2
Lokalizacja: Polska
parametry jakimi dysponuję skłaniają raczej do myślenia o małej przydomowej ( spad około 180 cm i przepyw gdzieś w granisach 150 l/s).
Więc ponawiam moje pytanie czy znasz cenę , a może jezteś producentem albo wiesz kto produkuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL