Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 23:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 12 września 2009, 21:40 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 01:00
Posty: 83
Lokalizacja: zdolnyśląsk
Jak w temacie, wody oczywiście.
Problem dotyczy szczególnie rzek małych w górnym ich biegu jak jest niżej może wypowiedzą się inni.
W moim przypadku sytuacja powtarza się właściwie co roku. Dwa do trzech miesięcy cierpię na brak wody, a kilka i kilkanaście kilometrów wyżej rzekę zabezpieczają dwa sporej wielkości zbiorniki przeciwpowodziowe. Zastanawiam się czy części z ich pojemności nie dałoby się wykorzystać w postaci retencji i w razie potrzeby zasilać rzekę podczas suszy. Np taki Słup jeśli ktoś zna, stabilizuje przepływy na Nysie Szalonej i jest fajnie.
Może ktoś powalczył juz o takie udogodnienia.
pozdrawiam

_________________
Ciężko jest lekko żyć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 19 września 2009, 08:36 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 01:00
Posty: 36
Lokalizacja: Warszawa
Witaj.

Po pierwsze kogo nazywasz "Nadzorem Rzeki" W zasadzie mamy tylko dwie opcje RZGW lub Meliorantów. Zakładam ze skoro przymierzasz się do bagrowania rzeki to nie morze być to duża rzeka a więc zapewne rozmawiałeś z meliorantami. Jeżelirzeka jest zamulona lub zarośnięta to obowiazek jej "utrzymania" spoczywa na meliorantach. Jednak najczęściej nie maja na to pieniędzy. Aczkolwiek dziwie się że jeżeli ktoś chce im to sfinansować to oni go zniechecają. To tak jakby ktoś przyszedł i powiedział że zapłaci ci część rachunku za telefon :) chyba byś się ucieszył.
Sprawdź koniecznie czy rzeka nie jest w obszarze NATURA2000 i to w szczególności SIEDLISKOWEJ. Wtedy musisz uderzyć do REGIONALNEJ DYREKCJI OCHRONY ŚRODOWISKA i zpytać w szczerej rozmowie jakie są szanse że ocena oddziaływania przedsięwzięcia zotanie oceniona pozytywnie i nie zostaną wyznaczone jakieś kosmiczne kompensacje. Najlepiej jak zaptasz w okolicy czy zamulona rzeka nie wylewa za często - bo bedziesz takie przedsięwziecie musiał im uzasadnić a budowa MEW to kiepskie uzasadnienie. A najlepiej to jak się wtedy z meliorntami dogadasz albo lokalna spółką wodną i oni wystąpia formalnie o bagrowanie w NATURZE2000.

No i na koniec musisz zrobić aktualny profil dna z geodetą który mierzy lustro wody danego dnia a ty tyczką z łódeczki mierzysz głebokość w przekroju rzeki i tak co 100 metrów. Taki profil zabierasz do jakiegoś skomputeryzowanego hydrologa który taki profil wrzuca do modelu i oblicza ci lustro wody przy różnych przepływach Po odjeciu od zakładanej rzednej pietrzenia jakie bedziez wnioskował w pozwoleniu Wodno Prwnym obliczysz sobie spad i prrodukcje. Ale pamietaj ze bagrowanie jest bardzo kosztowne. Hydrolog może ci obliczyć ile refulatu musisz wybrać z dna którą w njlepszym przypadku zrzucisz na brzeg tworząc wał, albo rozplantujesz i wysiejesz trawkę lub wywieziesz. Uważaj aby ochrona srodowiska nie zarzyczyła sobie utylizacji jezeli namuly zawieraja jakies toksyny. Wtedy daruj sobie odrazu bo koszty sa astronomiczne i o ile nie budujesz zapory 5 przełomów w Chinach to nigdy ci się to nie zwróci.
Pozdrawiam i daj znać jak poszło


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 20 września 2009, 08:13 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 01:00
Posty: 36
Lokalizacja: Warszawa
Przepraszam wszystkich ale nie do tego wątku dłem odpowedź -- prosze admina o skasowanie moich wypowiedzi z tego wątku.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL