Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 10:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 28 lutego 2009, 18:10 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2009, 01:00
Posty: 11
Lokalizacja: Warszawa
Witam was drodzy forumowicze !
Mam masę pytań. Nie widziałem na forum tego typu MEW więc stworzę nowy temat. Mam niecałe 14 lat i prosze o wyrozumiałość :)
Mam taką koncepcje :
Wielki zbiornik z wodąustawie na wysokości ok. 2 metrów. Ze ściany zbiornika w okolicach dna puszcze płaską rure coś takiego :

|...................|
|_________|
Uwaga ! te kropki nic nie oznaczają musiałem je umieścić ponieważ gdy to robiłem spacjami to mi niewychodziło ...
Oczywiście zrobie coś zamknięcia przepływu wodu.
Wracając, w tej płaskiej rurze będzie umieszczona jakaś turbinka czy wirnik podłączony do akumulatora.
Wyglądało by to mniej więcej tak :
Obrazek

Przybliżenie miejsca z tubinką czy wirnikiem :

Obrazek

Przepraszam za niezbyt dobre rysunki ale za dobrze nie rysuje :lol:

A więc teraz są moje pytania :
Czy w ogóle jest to realne ?
Zakładając że tak, to co jako tą turbinkę czy wirnik dać ?
Pod jakim kątem ustawić tę płaską rure aby woda za szybko nie przepłyneła
Czy jest możliwość zamontowania jakiejść pompy dzięki której woda w pojemniku na dole przepompowywana by była do zbiornika na górze i czy pompa działałaby z energi uzyskanej od turbinki ??

Dalej, to oczywiście nie zaprzestałbym na 1 trubince tylko mógłbym kilka zamontować.
Ostatnie pytanie, to czy tam gdzie są znaki zapytania na 1 obrazku to czy można tam zamontować jakiś mini młynek napędzany spadającą wodą ??

Bardzo was prosze o odpowiedzi bo temat bardzo mnie ciekawi. Zaznaczam że moim celem jest zabawa/doświadczenie oczywiście dobrze by było jakby troche energi w akumulatorze zostawało .

Pozdrawiam !

_________________
Get rich or die tryin\'


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 28 lutego 2009, 18:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Jako doświadczenie jest to możliwe. Ale energii w akumulatorze nigdy nie zostanie, malo tego bedzie jej po prostu brakowalo. Mam nadzieje, ze nikt Ciebie tu z moich kolegow nie wysmieje, jako ze masz 14 lat i nie mozesz pochwalic sie jakimis patentami z czegokolwiek, ale szanuje, że coś kombinujesz :)

To będzie produkowało prąd, kiedy będziesz spuszczał wodę ze zbiornika (o ilości tego prądu nie dywagujmy), ale pompa, którą będziesz wodę pompował do góry zużyje tego prądu więcej. Niedawno był taki temat na forum. Taki typ elektrowni nazywa się szczytowo-pompową.

Jeszcze raz mówię, jako doświadczenie - ok.
Rzeczywistość - porażka :)

Pozdrawiam.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 28 lutego 2009, 18:38 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2009, 01:00
Posty: 11
Lokalizacja: Warszawa
No i prosze pierwsza odpowiedź :)
Nie zostanie energi nawet z kilkoma trubinami ? No i w ogóle co to ma być ? Turbina czy wirnik ? Czy bezpośrednio podłączona no prądnicy czy jakoś inaczej ?

_________________
Get rich or die tryin\'


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 28 lutego 2009, 19:19 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: Chester
Nawet żebyś miał jedną najbardziej sprawna turbinę na świecie to nie będzie ona wstanie wyprodukować tyle energii z wody spływającej z górnego zbiornika, żeby ją później wpompować najbardziej wydajną pompą z powrotem do górnego zbiornika. Ten układ który przedstawiłeś na rysunku nigdy nie będzie działa tak jak se założyłeś, bo to by było coś lepszego niż perpetuum mobile ( wyprodukować energię, zużyć ją i jeszcze żeby zostało).
Jeżeli chcesz eksperymentować to proponuje poszukać małego strumyka najlepiej jakby przepływał przez teren kogoś z członków rodziny (dziadek, wujek) i tam spiętrzyć maksymalnie wodę deskami lub czymkolwiek. Zbuduj małe koło wodne nadsiębierne i doprowadź wodę z zapory tak żeby uderzała w łopatki na górze koła. Poszperaj na necie wpisując w wyszukiwarce "koło wodne" to zrozumiesz ideę. Powodzenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 1 marca 2009, 00:00 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2009, 01:00
Posty: 11
Lokalizacja: Warszawa
No dobra, to poszukam jakiegoś miejsca. Lecz najpierw musze zbudować coś przenośniego, co ma w sobie koło wodne. Można do czegoś takiego dołączać prądnice i do akumulatora ? Jak to sie robi ? Jest gdzieś to opisane ?

_________________
Get rich or die tryin\'


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 1 marca 2009, 01:07 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: Chester
Najpierw google, później pytaj.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 1 marca 2009, 09:21 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
adamloser nie widzisz tego ze to troll? Siedzi przed kompem znudzony student albo chlopaczek i sie nabija z Nas.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 1 marca 2009, 09:44 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2009, 01:00
Posty: 11
Lokalizacja: Warszawa
marsu, to że jestem nowy na forum znaczy że nie mam prawa pisać teamtów ?? Jesteś niepoważny... To że w waszych oczach mam żałosne pytania nie znaczy że naprawde takie są, bo dla mnie to coś nowego a TY powinieneś się nauczyć troche tolerancji.
@adamloser - już szukam xD

_________________
Get rich or die tryin\'


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 1 marca 2009, 10:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
możesz podłączyć taką turbine przez przekładnmie najprościej przez dwa koła o róznych srednicach - duże na turbinie małe na prądnicy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 3 marca 2009, 07:45 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Hej!


Energia jaką będziesz w stanie uzyskać nawet jak Twoja maszynka ruszy będzie znikoma w stosunku do pojemności akumulatorka.

Jak chcesz poeksperymentować to proponuję nieco inaczej. Może to być na jednym zbiorniku. Wstaw pompkę z akwarium, podłącz ją. Powyżej poziomu wody w ścianie bocznej zrób otwory i zamontuj silniczek od starego magnetofonu. Na oś silniczka zamontuj własnej budowy koło wodne. Trochę plastiku i dobry klej. Do silniczka podłącz żaróweczkę lub diodę świecącą LED. Jak ruszy to spróbuj zoptymalizować Twoją turbinkę tak żeby żaróweczka świeciła najjaśniej.

W razie jak byś się upierał przy Twoim pierwszym projekcie - wirnik turbinki daj bezpośrednio prosto na oś silniczka. Wypływ wody z rurki powinien być całkowicie zanurzony. Temat kilku turbinek jedna za drugą był już poruszany na forum (nic to nie da), poszukaj i poczytaj.

Powodzenia

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 7 kwietnia 2009, 16:28 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 5 kwietnia 2009, 01:00
Posty: 7
A może udało by Ci się zbudować coś w rodzaju koła wodnego przenoszącego wodę do góry?Bylo by to koło wodne podsiębierne które pobierało by wodę od dołu w jakieś pojemniczki zamontowane na łopatkach a na górze by ją wylewało...Sam nie wiem czy to mogłoby zadziałać ale może...

_________________
\"Zawsze można znależć coś dobrego w czymś złym..\"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 14 kwietnia 2009, 12:51 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 01:00
Posty: 34
Lokalizacja: Dublin, docelowo Gdynia
BArdzo fajny temat.
Moze by osobny dzial na forum zalozyc? Chlopak sie na forum wyuczy od podstaw w ten sposób- jesli ludzi e tego nie oleja totalnie- i za 2-3 lata bedzie ekspertem. A kto wie gdize go zycie zaprowadzi? Moze kiedys zostanie ministrem i przeforsuje ustawy na rzecz MEWek?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2010, 13:27 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 czerwca 2008, 01:00
Posty: 10
Moze cos w tym stylu
http://www.turbinakinetyczna2009.republika.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL