Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 21:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Miejsce pod mew
PostNapisane: wtorek, 28 października 2008, 13:56 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 21 października 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: szczecin
Witam wszystkich, Znalazłem miejsce na którym chcę postawić mew, generalnie jaz jest po remoncie, powyżej jazu są wały o wysokości 2m, ciągną się one na ok. 1km w górę rzeki(więc chyba można będzie trochę spiętrzyć) dookoła nieużytki, wysokość jest 2,8 a średnie przepływ 1,5m/s(chociaż do końca tego nie wiadomo może jest więcej)mam dane co do przepływów z 1963 roku i wtedy przepływy były dużo większe ok. 4m/s,
Chciałem się zapytać czy można tam coś zrobić?
Czy można tam wstawić turbinę na jazie i obok jazu?
pozdrawiam


Załączniki:
dsc05244 (small).jpg [77.09 KiB]
Pobrane 3349 razy
dsc05243 (small).jpg [91.87 KiB]
Pobrane 3349 razy
dsc05232 (small).jpg [78.2 KiB]
Pobrane 3349 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 28 października 2008, 15:03 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Patrząc na te zdjęcia to ani nie widze tych 1,5 m3/s ani tego 2,8. Co do przepływu to się nie będę upierał ale jesli chodzi o wysokość piętrzenia (przypominam że jest to różnica między wodą górną a dolną - tak w skrócie) to watpię żeby tam się dało tyle wycisnąć. Światło jazu też nie za duże co by świadczyło że jednak nie ma tam tak dużo wody ani jej nie było.
Tak więc radzę się dokładnie jeszcze raz zorientować co do parametrów jazu i rzeki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 28 października 2008, 15:42 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 21 października 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: szczecin
mam całą dokumentację tego miejsca wszystkie przekroje itd. i w dokumentach jest napisane że wysokość jest 2,8m co do przepływów to tak jak napisałem dane są bardzo stare a te 1,5 m^3/s to powiedział nam Pam z melioracji że jest tak ok. 1,5. To jak można policzyć przepustowość rzeki?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 28 października 2008, 19:42 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: Chester
Malutki ten jazik. Również nie widzę 2,8m wysokości piętrzenia i 1,5m^3 wody. Piszesz że masz pełna dokumentacje tego miejsca, więc zajrzyj do niej i tam powinno być napisane co ten jaz potrafi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 28 października 2008, 19:55 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 21 października 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: szczecin
adamloser sorki ale nie wiem o co ci chodzi? chciałem się dowiedzieć czy na tym miejscu można coś postawić czy nie? a jak tak to co?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 28 października 2008, 21:24 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: Chester
kooba napisał(a):
mam całą dokumentację tego miejsca wszystkie przekroje itd. i w dokumentach jest napisane że wysokość jest 2,8m co do przepływów to tak jak napisałem dane są bardzo stare a te 1,5 m^3/s to powiedział nam Pam z melioracji że jest tak ok. 1,5. To jak można policzyć przepustowość rzeki?

W moim poście powyżej odpowiadałem Tobie na to pytanie jw. Chodzi mi o to, że w operacie tego jazu jest napisane jakie wody przepuszcza tzn. wszystkie możliwe przepływy tj. QNW, QSMax, QSS, QSMin, QNT. Na podstawie tych danych możesz policzyć mniej więcej (nie zapominając o spadzie :D ) ile da się wyprodukować energii elektrycznej stosując wzór H*Q*6,5=kW (dla śmigłówek i lewarówek), H*Q*7=kW (dla francisa), H*Q*8=kW (dla kaplana). Następnie wynik który otrzymasz wymnóż przez 7 i wyjdzie orientacyjna wielkość produkcji w roku w MW. Wynik z produkcji rocznej w MW wymnóż przez 300zł i wyjdzie dochód roczny z produkcji 8O . Teraz musisz policzyć wielkości poniesionych nakładów na budowę MEW, zakup hydrozespołu, wyposażenia elektrycznego, wykup ziemi, projekty, doprowadzenie linii elektrycznej do sieci energetycznej, robociznę i wiele innych. Tych kosztów nie jestem w stanie podać bo są różne dla każdej lokalizacji i są uzależnione od wielu czynników. Pytając czy w tym miejscu można "coś postawić" odpowiadam, że można ale czy warto tam "coś postawić" musisz odpowiedzieć sobie sam analizując poniesione koszty w stosunku do uzyskanych korzyści.


Ostatnio edytowano środa, 29 października 2008, 07:49 przez adamloser, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 października 2008, 07:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Witam.

Pietrzenie na pewno nie wynosi 2.8m. Nie patrz w te ksiege co Ci ja ktos dal, tylko wez miare i zmierz pomiedzy lustrem dolnej wody, a spodem kladki na ktorej stoisz na jednym ze zdjec (to da orientacyjne maksymalne pietrzenie minus tam 15-20cm). Mysle ze 150-170cm to bedzie szczyt tych mozliwosci. Ponadto w chwili gdy zdjecia byly wykonywane, plynie tam maksymalnie 0.7m3 wody.

Na pytanie czy mozna tam cos postawic?? Mozna. Nawet na strumyku i 10cm spadu mozna. Tylko po co? Na pietrzenia ponizej 2m (W MOJEJ OPINII) nie ma sensu nawet spogladac, zeby sobie smaku i nadziei nie robic.

Pozdrawiam.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 października 2008, 08:12 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: Chester
Flooder napisał(a):
Na pietrzenia ponizej 2m (W MOJEJ OPINII) nie ma sensu nawet spogladac, zeby sobie smaku i nadziei nie robic.

Pozdrawiam.


Realia trochę się zmieniły. Obecnie ludzie zaczynają się schylać po piętrzenia poniżej 2 m i to masowo. W tej chwili jestem na etapie rozmów o wydzierżawienie jazu. Piętrzenie max 1,7m. Jaz istnieje od 1976r. Przez cały okres jego istnienia nikt nie interesował się nim wykorzystując go do celów energetycznych. Zmiana uległa w tym roku. Właściciel twierdzi ze jestem "może dziesiąta osoba która chce go wydzierżawić". Zainteresowane są nawet firmami z przeciwnych krańców Polski. Tak samo jest w innym przypadku. Mała urocza pchełka, świeżo wybudowana, z gotową nowiusieńką komorą turbinową. Max moc zainstalowana 25kw, piętrzenie (uwaga) 1,4m :o . Zainteresowanie jest tak ogromne, że decydenci tego jaziku nie chcą podawać numerów telefonu do siebie, bo maja dosyć odpowiadania na pytania dotyczące MEW. Bum jest ogromny. Bałagan się robi i za dużo zamieszania wokół MEW, aż męczy to.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 października 2008, 09:06 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 21 października 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: szczecin
Dziękuje bardzo za wypowiedzi :D Zmierzyłem wysokość piętrzenia to ok. 2,2 m, rzeczywiście mam podane przepustowości na jazie z danych wynika że jest tam od 2,4 do 3,8m^3/s, Czy do obliczeń mam przyjąć przepustowość rzeki czy przepustowość na jazie?wartość minimalną czy średnią a może maksymalną?i jak dobrać turbinę aby wykorzystać przepływ na maksa?

Bardzo proszę o wypowiedź jeszcze na temat miejsca które widać na zdjęciach gdzie wysokość spadu jest 3,7m średnie roczne przepływy rzeki są ok. 1,2m^3/s, ale nie wiem czy tam da się jakoś zamontować turbinę.a jak tak to jak to najlepiej zrobić?

pozdrawiam


Załączniki:
pa192762 (small).jpg [66.09 KiB]
Pobrane 3224 razy
pa192736 (small).jpg [79.51 KiB]
Pobrane 3224 razy
pa192732 (small).jpg [86.88 KiB]
Pobrane 3224 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 października 2008, 11:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
To już lepsze tylko ze tego przeplywu takze nie ma.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 października 2008, 11:23 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Ani nie przepustowość jazu ani nie rzeki. Ciebie interesują przepływy średnie za okreś prznajmniej 10 lat. Najlepsz są dane dot. czasu trwania okreslonych przepływów.
No i faktycznie ten jaz wygląda znacznie lepiej od pierwszego.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL