Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 23:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 15 września 2008, 11:30 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 15 września 2008, 01:00
Posty: 1
Lokalizacja: Biezdrowo 48a
Witam
Jestem zainteresowany budową MEW do kW. Jest podobno czerwone światło dla takich inwestycji ( rozp. Ministerstwa Gospodarki 09.2008) ponieważ Polska musi wytwarzać do 2010 roku bodajże 10 % energi odnawialnej.
Posiadam staw rybny , wodę czerpię z małej rzeczki(5 m szeroka) za pomocą tamy( spiętrzam wodę) . Spad wody wynosi ok 1,5 m.
Czy można tą tamę i sytuację wykorzystać do budowy MEW na własne potrzeby ( może jeszcze na sprzedaż energetyce)
Od czego zacząć ? Jakie urzędy trzeba odwiedzić i jakie koszty ponieść.
Słyszałem że na takie projekty można uzyskać dotacje.
Proszę o wszystkie informacje za które z góry dziękuje.
Pozdrawiam
Zbigniew

_________________
Zbigniew Lisiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 15 września 2008, 21:50 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: Chester
Cz.
Bardzo mały ten spady. Jeżeli chodzi o rzekę Osrorogę na wysokości Biezdrewa (mam nadzieje że nie podkładam świni) to przypuszczam że będzie miał średni przepływ w granicach 1-1,5m^3/s, czyli 10 kW dałoby się zainstalować :D . Zacząć byś musiał od wydzierżawienia jazu, następnie zrobienie operatu wodno-prawnego, wystąpienie do energetyki o warunki przyłączenia do sieci, wystąpienie do URE o koncesje na wytwarzanie energii z oze, pozwolenie na budowę w gminie i wiele wiele innych. Koszty budowy są indywidualne dla każdego obiektu i zależą od różnych czynników, między innymi od: odległość od linii energetycznej, wykup ziem, ilości włożonej własnej pracy, wyboru turbozespołu i urządzeń zastosowanych w MEW. Na pewno są to kwoty rzędu naście tysięcy złotych. Ale najlepiej zacznij od przeczytania tego forum. Znajdziesz tu bardzo dużo odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL