Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 19:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 23 maja 2008, 21:39 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 01:00
Posty: 8
Lokalizacja: polska
witam koledzy
Kupiłem budynek po starym młynie niestety za komuny został odciety kanal dolotowy i tak jestem wlaścicielem młyna bez wody ale z turbinką francisa 120cm .Niestety moja lokalizacja niepozwala na odtworzenie młyna a wlasciwie infrastruktury pod mew.Niedaleko mam rzeke z szeroką wodą ale w jednym miejscu z rzeczki o szerokosci 10m robi sie lejek /kryza/o prześwicie 2,5mb- wody w tym miejscu jest okolo 2.5 do 4 m3/s przepływu niestety brak spadku do zastosowania kaplana czy francisa- owe zwezenie wykonane jest z solidnego betonu z przyczolkami krótko mowiac prąd w tym miejcu jest niesamowity jak na gorskiej rzece
dorosla osoba niepodejdzie pod prąd .Zatem pytanie czy coś moge z tym zrobić -moze jakaś turbinka w świetle owego otworu?


Załączniki:
Komentarz: to owe miejsce woda tak plynie od 1934r
100_2239.jpg [167.16 KiB]
Pobrane 6195 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2008, 05:56 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Witaj nowy Kolego.
Na interesujący Ciebie temat było już sporo pisane w dziale dyskusja, temat Elektrownia wodna Melody.( ostatnie kilka stron). Albo jeszcze ciekawszy temat "Brak spadu". Wielu z nas się tam naśmiewa z takiej koncepcji ale są też patrzący inaczej. Podstawą całego działania jest faktyczna prędkość wody a nie tak mierzona, że "się nie da podejść". Jeżeli jest tam ze 2 m/s lub więcej to jest to warte zastanowienia. No i jeszcze ilość wody.
Postaraj sie zmierzyć prędkość wody ale nie metodą "mysie patysie" z Kubusia Puchatka tylko konkretnie np. umocuj kilka łopatek do koła o określonej średnicy, policz obwód, zamocz i policz obroty. Dalej zobaczymy.

PS. Teraz specjalna dedykacja dla szama. ( stali bywalcy wiedzą o co chodzi) "Daj se siana z komentowaniem moich postów".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2008, 21:14 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 01:00
Posty: 8
Lokalizacja: polska
witam i dziekuje za odp bylem na przedstawionej lokalizacji i z zgrubnego pomiaru wynika predkość 2.8m/s natomiast co do wielkosci przepływu
to należy przyjąc 3 m3- natomiast z tym brakiem piętrzenia to jest tak że jest pietrzenie /70cm/ oddalone od widocznego wylotu około 30metrów cały owy kanał jest konstrukcją podziemną stanowiącą przejście pod inną drogą wodną - dołącze zdięcie wlotu-dojscia . Czekam na opinie
PS.temat melody czytałem jakiś czas temu :)


Załączniki:
100_2257.jpg [214.66 KiB]
Pobrane 6040 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2008, 21:21 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 01:00
Posty: 8
Lokalizacja: polska
jeszcze jedna fotka


Załączniki:
100_2255.jpg [176.29 KiB]
Pobrane 6036 razy
100_2254.jpg [192.31 KiB]
Pobrane 6036 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2008, 21:40 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 01:00
Posty: 8
Lokalizacja: polska
a imam jeszcze pytanie co do orientacyjnej wagi turbinki francisa srednica 120cm-pytanie pada nie z powodu wartosci zlomowej a zastanawiam sie czy uda mi sie ją wydobyś z mojej piwnicy dodam tylko ze odkryłem ją przypadkowo -może nada sie do remontu?cały czas jest w wodzie choć wydaje mi sie że brakuje czegoś u góry bo wystają długie szpilki


Załączniki:
100_1429.jpg [149.98 KiB]
Pobrane 6026 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2008, 05:35 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Z tych danych co przedstawiłeś to na 4 kW mógłbyś liczyć. Nie jest to wiele ale na istotne wsparcie ogrzewania domu to by było. Zaletą jest też to, że "turbinę" do tego to łatwo nawet sam zrobisz o ile masz jako takie umiejętności i warsztat. Turbina jako długie koło wodne o stosunkowo małej średnicy. Wszystko razem tydzień pracy z montażem i przerwał byś marnotrawstwo energii trwające od 1934 roku. Cała inwestycja w zakresie technicznym zwróci się po trzech miesiącach.
Niemniej cała sprawa nie sprowadza sie tylko do strony technicznej. Pozwolenie wodnoprawne i tak trzeba załatwić.
Co do Twojego pytania o ciężar Francisa fi 120 to jednak spróbuj się z tym sam zmierzyć. Nie sądzę abyś na forum dostał istotne wskazówki jak to wynieść. Ja podpowiem tyle - pomyśleć i sposobem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:10 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cz. Narek znowu mija sie z rzeczywistością !!! Ostrzegam i zalecam
konsultacje z kimś kto zna się na rzeczy i rozumie co pisze.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2008, 11:49 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
strasznie dziwne to urządzenie. Scianka larsen przez środek rzeki, przepływ wody przez jedno z trzech świateł jazu, zasuwa na wydzielonej części rzeki, do tego krata na przepływowym świetle jazu, kładki robocze do obsługi kraty i zasuwy. Jestem ciekaw jakim celom służy to urządzenie.
Próg wodny w formie bystrotoku? ale po co to wydzielenie koryta? Może jakieś cele środowiskowe - tarlisko itp. ale po co krata?
Same pytanie nasuwają mi się.
Może ktoś widział coś podobnego?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2008, 11:50 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
W poście wyżej wkradł się czeski błąd - zamiast słowa "jazu" powinno być "mostu".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2008, 19:01 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 01:00
Posty: 8
Lokalizacja: polska
dzięki koledzy za wypowiedzi dodam tylko iz kratę zamontowano po wypadku jaki miał miejsce kilka lat temu kiedy to wpadł tam dzieciak ,wskoczyła zanim matka potem ojciec -cała trójka zgineła pozostał z tej rodziny starszy chłopak 18 lat który sie po tygodniu powiesił./makabreska/ pamietam lata kiedy wody było znacznie więcej i leciała wszystkimi wylotami.Może niemiec to wykonał na wypadek większej wody by ochronić w przypadku powodzi koryto przebiegające nad przedstawioną rzeczką gdzie pływają statki barki....ale to takie moje domysły dodam tylko że owy nazwijmy to przepust ma długość ponad 30m. Może któryś z Kolegów coś podpowie .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 27 maja 2008, 19:34 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 01:00
Posty: 8
Lokalizacja: polska
kontynując wątek czy ktos podpowie zamieszczam dwie lokalizacje pod dyskusje kolegów elektrowniarzy Pierwsza to szerokość 35m spad 1.8m
wody przelewa sie około 3-4m3 blisko trafo a w sąsiedztwie stare ruiny artaku wodnego przed spadem wody wylana plyta betonowa na całą długośc 35m a szeroka jest na calej dlugości na 5m na drugiej stronie odnoga na młymówke ale przeplyw tylko biologiczny /.
Druga lokalizacja to spad 2.5m przepływ około 3 m3 może więcej ale daleko do przylączy elektr chos linia średniego napięcia blisko może rejon eneriapro dałaby trafo . dodatkowo przed pokazaną lokalizacją odejscie na młynówke gdzie jest mewka z lewarem -fi 100cm na ssaniu.

choroba postępuje szybciej niż nowotwór - już mi się snią spady, jazy :)
Poza pomysłem wprawiającym w stan chorobowy umówiłem się z kimś z rzgw na rozmowe w sprawie operatu . Prosze o opinie na temat zamieszczonych lokalizacji


Załączniki:
100_2310.jpg [235.94 KiB]
Pobrane 5821 razy
100_2303.jpg [192.36 KiB]
Pobrane 5821 razy
100_2294.jpg [238.8 KiB]
Pobrane 5821 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 27 maja 2008, 19:43 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 01:00
Posty: 8
Lokalizacja: polska
lokalizacja druga


Załączniki:
100_2322.jpg [178.33 KiB]
Pobrane 5817 razy
100_2329.jpg [205.72 KiB]
Pobrane 5817 razy
100_2328.jpg [214.03 KiB]
Pobrane 5817 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 27 maja 2008, 21:30 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 35
Lokalizacja: Edinburgh
ehh. Chyba ktoś chce mnie zabić. Od jakiegos czasu jestem opętany i szukam miejsca pod MEW i nic a tu takie foty :lol: Druga lokalizacja wydaje sie byc lepsza.Chociaz jak sam sie przekonalem znalezc takie miejsce to jeszcze nic. Po sprawdzaniu okazuje sie ze albo sie nie da z miliona przyczyn albo jesli wlasciciel prywatny to nie sprzeda i juz bo jesc to nie woła albo walnie taka cene ze lepiej ta kwote wpakowac na lokate i bedzie wiecej kasy niz z prądu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 28 maja 2008, 06:07 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 01:00
Posty: 8
Lokalizacja: polska
zapewne kolego masz racje co do miliona problemów na chwile obecną to jest państwowe natomiast w drugiej lokalizacji problemem może być odbiór energi przez ZE -jeśli znajde dziś chilke to podjade zasiegnąć języka czy warunki przyłączenia są sensowne akurat na innym obiekcie tam gdzie mam młyn bez wody :) pomimo dużego nakładu inwestycyjnego
ZE wykonał mi przyłącze za 1900zł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 7 lipca 2008, 08:24 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 28 czerwca 2008, 01:00
Posty: 56
Lokalizacja: Szczecin
Oj dajcie zrobić koledze elektrownie bez spadu. Na pewno da dużo kilowatów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 maja 2009, 21:36 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 13 sierpnia 2008, 01:00
Posty: 4
Lokalizacja: Opole
Czy to jest na rzece Kłodnica. Jeśli tak to lokalizacje są zjęte.
Podrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 20 maja 2009, 13:11 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 11 czerwca 2008, 01:00
Posty: 35
derek daj sobie spokój,piersza to miej.Sł.pozwolenie wodnoprawne ma ktoś inny a działkę obok jayu też kupiło parę cwaniaczków i się kłucą,ale wygrał ten z pozwoleniem wodnoprawnym,lok2 super - lecz dwa lata do tyłu dostałem odmowę na robienie czegokolwiek na tym miejscu-jaz jest miedzy wałami i strasznie wylewa w czsie dużej wody.a tak to z kąd jesteś-może pogadamy osobiście??????

_________________
maly-31


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 20 maja 2009, 14:48 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Może przyjedziecie na spotkanie MEW do Dunina i tam wszyscy sobie pogadamy :D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 111 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL