Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 09:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 6 września 2017, 14:52 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 8 września 2012, 10:19
Posty: 9
Witam,
Duże koło na wale turbiny mam w nie najlepszej kondycji :? , dlatego też przy wymianie pasa rozważam również wymianę koła na nowe (obecne parametry przekładni to: koło na wale turbiny - fi 1300, koło na generatorze fi 210, pas płaski). Szukając nowego pasa zainteresowało mnie rozwiązanie które oferuje Enitra mianowicie pas wielorowkowy. Według specyfikacji znacznie zmniejszyłbym wymiary dużego koła co oznacza łatwiejszy montaż a także niższą cenę :)
W związku z powyższym szybkie pytanie czy ktoś ma, spotkał się z pasem wielorowkowym POLY V oferowanym przez Enitra --> http://www.enitra.pl/pasy-napedowe/pasy ... we-poly-v/
Co sądzicie o tym rozwiązaniu?
Z góry dzięki za Waszą dyskusję i opinie!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 września 2017, 07:34 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2004, 01:00
Posty: 40
Witam. Przełożenie obecne jest według mechaniki zbyt duże. Opcjonalnie dobrze by było mieć ok. i=4.
Ważna jest odległość między osiami, to powie o kącie opasania małego koła. Koło z paskami klinowymi zwiększy straty na tarcie w rowkach pasa klinowego. Ponadto trudno dobrać pasy klinowe o idealnie równym opasaniu, nie wszystkie będą idealnie przylegać. Dobrze dobrany pas płaski ma żywotność rzędu powyżej 20 lat.
Reszta na rozmowę tel. 67 266 0701


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 września 2017, 14:48 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Lubmew jesteś pewien, że piszesz o pasie wielorowkowym? Nie będę się rozpisywał. Poszukaj, więcej poznasz.
I już wszyscy forumowicze będą wiedzieli i Enitra ma reklamę.

Ale żeby nie było im za dobrze opisze mój kontakt z Enitrą lata temu gdy jeszcze o pasach zębatych nic nie wiedziałem. Pojechałem do nich szukać wiedzy. W ramach porady technicznej ich specjalista polecał mi koło do pasa zębatego o jakiejś intuicyjnie za małej średnicy. Wyraziłem wątpliwość, poszukał w katalogu i przyznał rację. Tak wiec warto nie tylko ślepo słuchać fachowca.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 21 września 2017, 14:09 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 8 września 2012, 10:19
Posty: 9
Sprawdziłem temat, cena pasa wielorowkowego jest 3 razy wyższa względem pasa płaskiego (przy takich samych parametrach przekładni: moc, obroty, długość pasa) :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 6 kwietnia 2018, 11:11 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Choć temat stary dorzucę swoje trzy grosze jeśli chodzi o pasy zębate. Miałem okazje być na dwóch obiektach nowo uruchamianymi, gdzie zastosowano pasy zębate. Byłem zdumiony jak to ładnie i CICHO pracuje. Ponowna moja wizyta na tych obiektach była po około miesiącu. Znowu byłem zdumiony jak to GŁOŚNO pracuje. Nie znam się na pasach. Ale takie miałem naoczne a właściwie nauszne spotkanie z pasami zębatymi. Nie wiem czy było coś z posadowieniem turbiny i generatora czy to taka uroda pasów zębatych. Dopuszczam wadę konstrukcyjną turbozespołu bo robiła to ta sama firma, więc mogła tu i tu popełnić ten sam błąd.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
W temacie jest 5 wypowiedzi i 5 rodzajów pasów.
Pasy są:
- płaskie
- klinowe
- wieloklinowe
- wielorowkowe
- zębate
( okrągłe też są)
To tak dla usystematyzowania

Pasy zębate stosuje się w przypadku synchronizacji obrotów wałów czy też przy konieczności kontroli ich ustawienia. Do innych zastosowań też można ale po co, można taniej,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 31 grudnia 2018, 13:15 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Pas zebaty noe sprawdzi sie tutaj na pewno. Chocby roznice temperatur lato/zima spowoduja jego nadmoerne zuzycie. Wielorowkowy eliminuje problem prowadzenia i jakichs roznic w osiowosci ale raz ze jest drozszy sam pas to kola pasowe sa znacznie drozsze. Ja mam od 2005 pas plaski. Elektrownia jest prosta. Stosuje pas plaski o szerokosci 180mm. Kolo na turbinie 1800mm, na silniku 200mm. Wystarcza mi taki pas na okolo 9 lat a kosztuje 700zl.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL